Par sastāvdaļām
Smilšu ceļteku sēnalas
Kas ir pārtikas šķiedrvielas?
Pārtikas šķiedras vai šķiedrvielas ir ogļhidrāti (polisaharīdi), kas atrodami augu produktos. Šķiedrvielas ir neaizstājami zarnu trakta palīgi, uztur mitrumu pārtikā, paātrina un atvieglo kustību zarnās. Piesaista nesašķelto pārtiku resnajā zarnā – attīra no nevajadzīgajām, kaitīgajām vielām, toksīniem, kas tiek izvadīti no zarnu trakta ātrāk. Šķiedrvielas bieži sauc par dabisko zarnu slotu. Pieaugušajam vajadzētu uzņemt apmēram 25-30 gramus šķiedrvielu dienā. Parasti mūsu valsts iedzīvotāji patērē tikai pusi no šī daudzuma.
Ja cilvēks neuzņem pietiekami daudz šķiedrvielu kopā ar pārtiku, diētu var papildināt ar no augiem ekstrahētām, tīrām šķiedrvielām. Viena no vērtīgākajām šķiedrvielām ir iegūta no smilšu ceļtekām (lot.Plantago ovata). Šīs sēnalas ir ar maigu efektu, absorbē papildus ūdeni, tām piemīt viskozitāte. Tas nozīmē, ka bez kairināšanas un nepatīkamas sajūtas, veidojot gēlveida masu, šīs šķiedrvielas efektīvi mīkstina zarnu saturu un paātrina tā izvadīšanu. Piemēram, kviešu klijas neabsorbē ūdeni, bet, pārvietojoties pa zarnu, attīra zarnu sieniņas un stimulē zarnu peristaltiku. Kaut arī šis process ir pilnīgi dabisks, var iedomāties, ka, jutīgu zarnu gadījumā, šāda kairināšana var vēl vairāk pasliktināt situāciju.
Kad ir īpaši ieteicama papildus šķiedrvielu uzņemšana:
- Ja ir tendence uz aizcietējumiem.
Diētiskās šķiedrvielas absorbē sevī lielu ūdens daudzumu, mīkstina un palielina zarnu saturu, un veicina tā izvadīšanu. Tas ir drošs veids kā atvieglot vēdera izeju grūtniecības laikā, hemoroīdu un citos gadījumos. - Lai nostiprinātu ķermeņa līnijas.
Šķiedrvielām nav kaloriju, bet tās uzbriest, aizpildot kuņģi un rada sāta sajūtu. Maigās šķiedrvielas uzsūc ļoti daudz ūdens, tāpēc pietiek uzņemt nelielu daudzumu 10-30 minūtes pirms ēšanas, lai justos paēdis, apēdot mazāku ēdiena daudzumu. - Zarnu attīrīšana un detoksikācija
Diētiskās šķiedrvielas paātrina nepārstrādāto vielu, kā arī toksīnu un citu sārņu kustību un izvadīšanu no zarnām. - Holesterīna līmeņa regulējums.
Smilšu ceļteku šķiedrvielu proteīni ietekmē holesterīna un asins lipīdu līmeni.
Augu gremošanas enzīmi
Gremošanas enzīmi izdalās gremošanas sistēmā (lielākoties aizkuņģa dziedzerī), kā arī papildus tiek iegūti no augu izcelsmes pārtikas. Augu izcelsmes gremošanas fermenti ir dabisks līdzeklis gremošanas veicināšanai. Visiem termiski neapstrādātiem dārzeņiem un augļiem ir savi fermenti, tāpēc tos ir vieglāk sagremot un tie labāk uzsūcas. Ēdot šādu pārtiku cilvēka ķermenis izmanto mazāk savu gremošanas enzīmu, kas nozīmē mazāku slodzi uz aizkuņģa dziedzeri un citiem kuņģa-zarnu trakta dziedzeriem. Tomēr ne visus produktus var ēst neapstrādātus vai ēdam tos nepietiekami. Nepietiekamu fermentu daudzumu var kompensēt, uzņemot papildus dabīgas izcelsmes augu gremošanas enzīmus.
„Lepicol plus“ satur:
- Ingvera sakni, kas atbalsta gremošanu;
- Fenheļa sēklas, kas ne tikai veicina gremošanu, bet arī ir noderīgas vēderā uzkrājušos gāzu izraisītām spazmām;
- Piparmētru lapas, kam ir spazmolītisks efekts, tās ir noderīgas, kad rodas gremošanas traucējumi.
Lepicol Plus satur arī papaīnu (no papaijas), bromelaīnu (no ananāsiem), betaīna hidrohlorīdu (no bietēm).